Zákazník nepřihlášen: [ přihlásit ]    

Správná výživa a její význam pro zdraví vašeho psa, či kočky.

     S pojmem potravní intolerance se v naší firmě, která se zabývá distribucí nekomerčních krmiv, setkáváme velmi často. Řada majitelů psů se na nás obrací s prosbou, abychom jim pomohli vyřešit problém, který sužuje jejich pejska. To, že se na nás obracejí stále častěji, je i zúročením patnáctileté mravenčí práce na poli osvěty v oblasti správné výživy psů a koček. Mnozí z Vás se měli možnost sami na sobě přesvědčit, že řada nemocí a zdravotních indispozic se dá redukovat, nebo zcela odstranit změnou jídelníčku, ve kterém klademe důraz na kvalitní dietní potraviny s vybalancováním bílkovin, tuků, škrobů, ale i vitamínů a minerálních látek. 

       Ale vraťme se k našim psím miláčkům. Na trhu je zdánlivě velká konkurence krmiv pro psy a kočky v různých cenových kategoriích. Od těch nejlevnějších, až po ty nejdražší. Chceme li dát svému miláčkovi to nejlepší, pak je jasné, že to nebude velký pytel granulí za 200 Kč, který veze radostně natěšený majitel pejska ve vrchovatém nákupním košíku s hřejivým pocitem, jak dobře nakoupil. Nemusím zdůrazňovat, že zatímco kilo kvalitní pšenice nebo kukuřice dneska nakoupíte za 6 Kč kilo, kilo kvalitního masa za 100 Kč nekoupíte. To dále nemusíme rozebírat výrobní náklady na výrobu kilogramu granulí, vitamíny, minerální látky, dopravní náklady a koneckonců i krásný obal, který, aby přilákal zákazníka, mám pocit, že má i větší cenu, než to, co je v něm.

       Dalo by se říci, že cena a kvalita jde ruku v ruce spolu. Ale i tady najdeme to „ale“. Je-li krmivo vyrobeno spíše v malé, lety pověřené továrně, je velká pravděpodobnost, že jsme vsadili na toho správného koně. Je-li krmivo vyrobeno v továrně, která chrlí ještě další desítky značek, jsme vystaveni určitému riziku, že ne každá surovina, která vstupuje do výroby, je zrovna v potravinářské kvalitě. Dá se vyhnout krmivu, které není levné a jeho kvalita neodpovídá ceně? Kdysi před lety jsem se zúčastnil školení za účasti amerického zástupce firmy Eagle. Ten říkal, že krédem jejich společnosti je: „ více do pytle a méně do reklamy“. A právě to je další možnost jak oddělit zrno od plev. Má-li firma obrovskou reklamu v televizi, v rádiu, na mega billboardech, tak to už je okamžik, kdy bychom se měli zamyslet nad tím, kdo tu bombastickou reklamu zaplatí. A to se samozřejmě netýká jen psí potravy, ale i produktů pro lidskou spotřebu.

       Podle kvality používaných vstupních surovin poznáte, tu dříve, tu později, vliv krmení na zdravotní stav Vašeho psa. Setkáváme se často i s průjmy způsobenými při přechodu z jednoho krmiva na druhé. Řekli byste si, že když se objeví při přechodu z jednoho krmiva na druhé průjem, že to bude asi špatným krmivem. Ale opak může být pravdou. Průjmy se mohou dostavit při přechodu z nutričně bohatého na nutričně chudé krmivo, ale i naopak při přechodu z nutričně chudého na nutričně bohaté krmivo. Při dlouhodobém podávání nutričně chudého krmiva, a to především chudého na kvalitní živočišnou bílkovinu, a kvalitní živočišné tuky, svým způsobem vychováváme vegetariána, který při pozření kvalitních živočišných tuků toto není schopen vstřebat. U psů dlouhodobě krmených  nutričně chudými krmivy s vysokým podílem rostlinné bílkoviny a rostlinných tuků nám také klesá úroveň imunitního systému a náš pes pak velmi snadno onemocní. Naopak při krmení kvalitními krmivy s dostatečným podílem kvalitní vlákniny úroveň imunitního systému je tak vysoká, že nevíme, co je to nemocný pes a chodíme svého miláčka jen pravidelně očkovat. Máme tedy v zásadě dvě možnosti. Krmit svého pejska odpady, mít vysoký účet na veterině a svého pejska postupně uléčit k smrti, nebo vsadit na kvalitní osvědčené, lety zkušeností prověřené krmivo  a mít zdravotní stav svého pejska pod kontrolou.

       Přijdete-li na návštěvu k někomu, kdo chová psa v bytě a už ve dveřích cítíte podezřelý puch, pak asi něco není v pořádku. Kdysi jsme řešili problém, který bych nazval „můj pes smrdí“. Zvolili jsme tehdy, s ohledem na peněženku majitelky kanadské krmivo Skoki a netrvalo dlouho a výsledky se dostavily. Pes se začal postupně čistit a prdět přestal. Nesmíme zapomenout ani další projevy potravní intolerance, které se projevují  zvýšenou tvorbou mazu. Pejsek trpí záněty uší, má problémy s análními žlázkami. V tomto případě bych jako řešení daného problému doporučil nasazení krmiva s jedním zdrojem živočišného proteinu a jedním zdrojem uhlohydrátu. Mezi taková specializovaná krmiva patří například italské krmivo Forza 10 Intestinal, která ve svých dietách využívá svých mnohaletých zkušeností s fototerapií,  nebo kanadské krmivo FirstMate, speciálně pak její varianty Pacific Ocean Fish Original nebo Australian Lamb.  Na základě mnohaletých zkušeností, které máme, jsme se v naši dceřiné veterinární firmě Staz Medical s.r.o., snažili vyvinout potravinové doplňky, které by nám  při řešení akutních stavů psů byly nápomocny a kterými bychom podpořili pozitivní účinky klasické kompletní stravy psů, ale i koček. V případě potravní intolerance navrhujeme doplňkovou dvouměsíční kůru pomocí doplňkové výživy tablety Dog Skin & Coat. Doporučené dávkování je jedna tableta na 10 Kg váhy psa. V principu byly tabletky koncipovány tak, aby neobsahovaly žádné placebo a aby v nich bylo umístěno maximální množství účinných látek, které se do jedné, váhově omezené tabletky vejdou. Všechny látky použité v tabletkách jsou určeny a schváleny pro lidskou spotřebu.

       Prošel-li pes nějakou předchozí léčbou, zejména pak s použitím antibiotik, doporučujeme, kromě osvědčeného krmiva specializované monodiety, doplňkovou výživu tablety Dog Imunn. Ta nám pomáhá zvýšit úroveň imunitního systému současně s podporou střevní mikroflóry. Běžně se setkáváme s tím, že pejsek si vykusuje pacičky, na těle se objevují načervenalá místa, nebo dokonce velké boláky. Je jasné, že v takovýchto případech je bezpodmínečně nutná změna stravy. Ze zkušeností víme, které suroviny použité v krmivech potravní intolerance ovlivňují, popřípadě je mohou způsobit. Proto je dobré, aby každý majitel psa, nebo kočičky věděl, čím vlastně krmí, ale i jaké případné pamlsky používá. Na základě krmného režimu psa, nebo kočky, a  představě o tom, jak byl pes krmen, jsme schopni nalézt nejoptimálnější řešení každého konkrétního případu. Mezi krédo naší firmy již léta patří slogan: „starost o oba konce vodítka“. Naší starostí není jen starost o krmivo pro Vaše zvířecí miláčky, ale i starost o Vás – jejich pány. 

       Ze zkušenosti víme, že je dobré se vyhnout  mléku a mléčným  výrobkům, krmivům na bázi sóji. U běžných obilovin, jako jsou: pšenice, kukuřice či oves,  se dá říci, že v případě opravdu kvalitní suroviny, žádné akutní nebezpečí nehrozí. Jsou li však k výrobě použity nekvalitní, nečisté obiloviny, můžeme se dočkat nemilých překvapení. Proto bych na tomto místě zdůraznil, že podmínkou pro výrobu špičkových krmiv je použití vstupních surovin v potravinářské kvalitě. Vždy je třeba každé krmivo posuzovat jako celek a ne, že si z něj vytrhnu jen ten kousek, který potřebuji. Platí zde léty prověřená zásada, že každé krmivo, aby bylo špičkové, musí kromě toho, že je použito čistých surovin, musí být i vybalancováno pro danou kategorii psa. Tak jako stejné krmivo nemůžeme dát pejskovi a kočičce, tak musíme brát v úvahu a dobře volit krmivo zvlášť pro štěně, zvlášť pro dospělého psa (zde posuzujeme aktivitu), a zvlášť pro psa staršího, kdy už do popředí vstupují problémy způsobené s mentálním stárnutím, problémy s trávením a samozřejmě i s výživou kloubu a chrupavek, jednoduše řečeno problémy pohybového aparátu.

   Ing. Gerhard Stein

    


Provozovatel internetového obchodu Krmivo-pro-psy.com:
STAZ s r.o., Mlýnská 21, 746 01 Opava, IČ: 60779918, DIČ: 60779918
E-mail: objednavky(a)staz.cz, asistentka(a)staz.cz, info@krmivo-pro-psy.com, Bankovní spojení ČSOB 272123856/0300 Tel.: 602 515 571. Navštivte nás na drese Podvihovská 12A, Opava-Komárov 74770 Provozní doba- Po-Pá - 7-15:30hod.
Provozováno na systému PremiumSHOP